• 50 lecie
  50 lecie

  W związku z Obchodami Jublileuszu 50-lecia istnienia Technikum Elektrycznego w Gostyninie popularnie zwanego "Elektryczniakiem" informujemy, że uroczystości główne odbędą się w dniu 8 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Gostyninie.

 • Czy wiesz, że...
  Czy wiesz, że...

  W IX edycji corocznego rankingu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych organizowanego przez tygodnik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”Nasza Szkoła zajęła 250 miejsce w kraju i 31 miejsce w województwie mazowieckim.

 • Czy wiesz, że...
 • Czy wiesz, że...
 • Czy wiesz, że...
  Czy wiesz, że...

  W naszej szkole są następujące kierunki kształcenia:
  Technikum: Elektroniczne, Ekonomiczne, Informatyczne, Obsługi Turystycznej.
  LO: Ratowniczo-Pożarnicze, Psychologiczno-Społeczne.

 • Czy wiesz, że...
  Czy wiesz, że...

  Biblioteka w naszej szkole posiada księgozbiór liczący ponad 10500 woluminów.
  Najstarsze książki pamiętają lata 40 i 50–te XIX wieku.
  Obok książek i czasopism biblioteka gromadzi zbiory multimedialne o charakterze edukacyjnym.

 • Czy wiesz, że...
  Czy wiesz, że...
 • Czy wiesz, że...
  Czy wiesz, że...

  Patronka naszej szkoły jest jedyną kobietą w historii, która została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla. Po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki, wraz z mężem, a drugi raz w roku 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.

Wyniki ankiety czytelniczej

W połowie września 2016 roku , wśród uczniów naszej szkoły, została przeprowadzona ankieta oceniająca aktywność i preferencje czytelników w klasach liceum i technikum. Część pierwsza ankiety, obejmująca 14 pytań zamkniętych, dotyczyła zainteresowań młodzieży, sposobu spędzania czasu, aspiracji i motywacji czytelniczych, dostępu do książki. Część druga, będąca wykazem najciekawszych - zdaniem ankietowanych - tytułów i serii wydawniczych posłuży do uzupełnienia zbiorów biblioteki ze środków pochodzących z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Wyniki pierwszej części ankiety dowodzą, że młodzież naszej szkoły lubi czytać książki, ale te niebędące lekturami. Tak odpowiedziało 77 spośród 159 ankietowanych (48,4%). Wybierając książkę kierują się recenzjami, reklamą, opiniami znajomych (71 osób, 44,6%), sugestiami nauczyciela/bibliotekarza (20, 12,5%) szatą graficzną i tytułem (29 osób, 18,23%), objętością (21, 13,2%). Istotnym kryterium okazał się rodzaj książki. Wśród męskiej części dominują science -fiction/fantasy - 60 głosów (37,7%), horrory - 38 (23,8%). Płeć piękna lubuje się w romansach - 44 głosy (27,6%), pamiętnikach - 20 głosów (12,6%) i psychologii - 23 (14,4%). Jedni i drudzy sięgają po literaturę przygodową - 55 ankietowanych (34,6%), kryminały/sensacje - 38 (23,9%), powieści podróżnicze - 23 (14,4%). Do czytania lektur, wszystkich z kanonu, przyznaje się 10% ankietowanych, wybranych - 39 %. 29,5 % sięga po lektury ponieważ wymaga tego nauczyciel. Prawie połowa ankietowanych (49%) przeczytała w roku szkolnym więcej niż 2 książki, najchętniej w wersji papierowej (58,4). Z e-booków i audiobooków korzysta 6,9%, dla 22,6% wersja nie ma istotnego znaczenia, liczy się treść.

Wyniki części II ankiety - ranking książek pozalekturowych (tytuły najczęściej wskazywane przez uczniów naszej szkoły)

 1. Igrzyska śmierci*, Collins. S. - 66 głosów
 2. 50 twarzy Greya , James E.L. - 66 głosów
 3. Assasin's Creed*, Bowden O. - 46 głosów
 4. Harry Potter*, Rowling J.K. - 44 głosy
 5. Zostań, jeśli kochasz*, Forman G. 5.
 6. Więzień labiryntu*, Dashner J. 6.
 7. Wiedźmin:Saga o wiedźminie*, Sapkowski A.
 8. Trzy metry nad niebem*, Moccia F.
 9. Zmierzch*, Meyer S.
 10. Władca Pierścieni*, Tolkien J.R.R.
 11. Zwiadowcy*, Flanagan J.
 12. Hobbit, czyli tam i z powrotem, Tolkien J. R.R.
 13. I wciąż ja kocham, Sparks N.
 14. Niezgodna*, Roth V.
 15. Pamiętnik narkomanki, Rosiek B.
 16. Szeptem*, Fitzpatrick B.
 17. Gwiazd naszych wina, Gren J.
 18. Kwiat pustyni, Dirie W.
 19. My, dzieci z dworca ZOO, Christiane F.
 20. Pamiętniki wampirów*, Smith L.J.
 21. Pieśń lodu i ognia*, Martin G. R.R.
 22. Szczęściarz, Sparks N.
 23. Uniwersum Metro 2033*, Glukovsky D.
 24. Papierowe miasta, Green J.
 25. Anioły i demony, Brown D.
 26. Bóg nigdy nie mruga, Breet R.
 27. Cel snajpera, Kyle Ch.
 28. Dary anioła*, Clare C.
 29. Dla Ciebie wszystko, Sparks N.
 30. Dom nocy*, Cast K., Cast P.C.
 31. Duch w sieci, Mitnick K.
 32. Eragon*, Paolini Ch.
 33. Inferno, Brown D.
 34. Inny świat, Herling-Grudziński G.
 35. Jedenaście minut, Coelho P.
 36. Jesteś cudem, Berrt R.
 37. Na zawsze*, Lynn S.
 38. Niebo istnieje... Naprawdę!, Burpo T.
 39. Ostatnia piosenka, Sparks N.
 40. Czarownica, Coelho P.
 41. Dar morza, Chamberlain D.
 42. Sezon burz, Sapkowski A.
 43. Weronika postanawia umrzeć, Coelho P.
 44. Złodziejka książek, Zusak M.
 45. Dżuma, Camus A.
 46. Księżnczka z lodu*, Lackberg K.
 47. List w butelce, Sparks N.
 48. Alchemik, Coelho P.
 49. Drużyna*, Flanagan J.
 50. Kwiaty na poddaszu*, Andrews W.C.

Symbol * po tytule oznacza serie wydawnicze.

Tytuły wymieniane przez czytelników częściowo pokrywają się z ofertą naszej biblioteki. Będzie ona sukcesywnie wzbogacana o propozycje zgłaszane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.