22 września 2022 r. o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza z udziałem młodzieży gostynińskich szkół średnich. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali trzy utwory: „Pierwiosnek”, „Świtezianka” i „Rybka”.
Wydarzenie miało charakter widowiska. Teksty zostały odczytane w taki sposób, by były atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role wewnątrz danego tekstu. Atrakcyjności, oprócz przepięknej sfery wizualnej - scenografii, dostosowanych tematycznie strojów, wyreżyserowanej gry młodych aktorów – dodał podkład dźwiękowy, który podbijał wrażenia artystyczne.
Narodowe czytanie uświetnił występ chóru miejskiego Arce Cantores pod batutą Michała Pilichowicza, w składzie którego dostrzegliśmy panią profesor Jolantę Żółtowską.
Podziękowania za reprezentowanie szkoły w przedsięwzięciu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie i wrażenia artystyczne należą się uczniom; Zuzannie Grudzińskiej i Kacprowi Piwońskiemu czytającym balladę „Pierwiosnek”, Natalii Rzeźnickiej, Oliwii Sapińskiej i Wiktorowi Szymkiewiczowi czytającym „Świteziankę” oraz Roksanie Ambroziak, Katarzynie Konarskiej i powtórnie Kacprowi, opowiadającym w „Rybce” historię nieszczęśliwej Krysi. Brawo!!!