Fatima – miasto w Portugalii, leżące w centrum kraju. Sanktuarium fatimskie jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego. To tutaj Maryja objawiła się trójce pastuszków sześć razy na przestrzeni od maja do października, czego kulminacją był Cud Słońca. Wydarzenie te każdego roku przyciąga do Fatimy miliony pielgrzymów i odwiedzających, a w miejscu objawień wybudowano ogromny kompleks religijny.

Po wejściu na Plac Modlitw, na jednym końcu widać Bazylikę Nossa Senhora do Rosário de Fátima z jej 65-metrową wieżą. W centrum Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, a z jednej strony Kaplica Objawień , dokładnie w miejscu, w którym Matka Boża kazała pastuszkom zbudować kaplicę. Na drugim końcu w 2007 roku zainaugurowano Kościół Trójcy Świętej – Bazylikę Mniejszą , nowoczesne dzieło architektury o średnicy 125 metrów, bez podpór pośrednich i mogące pomieścić około 8700 osób.
Średniowieczna wioska Óbidos jest jedną z najbardziej charakterystycznych i najlepiej zachowanych w Portugalii. Znajduje się wystarczająco blisko stolicy i położona jest w wysokim punkcie, blisko wybrzeża Atlantyku. Wewnątrz murów znajdziemy świetnie zachowany zamek oraz labirynt uliczek i białych domów, które oczarowują każdego, kto tam przejdzie. Pomiędzy manuelińskimi portykami, ukwieconymi oknami i małymi placami znajduje się kilka powodów, dla których warto je odwiedzić, dobre przykłady architektury sakralnej i cywilnej z czasów świetności miasta. Wielowiekowe mury otaczające cytadelę zapewniają 2 kilometry wspaniałych widoków na miasto i okolicę.
Peniche to miasteczko leżące na skalistym półwyspie otoczonym stromymi, urwistymi klifami. Plaże tego regionu rozciągają się wzdłuż dwóch zatok, po północnej i południowej części Półwyspu Peniche. Okoliczne plaże słyną ze swoich wyjątkowych, idealnych do surfingu fal, które ściągają do Peniche zarówno amatorów, jak i doświadczonych fanów tego sportu. Jedną z najlepszych atrakcji regionu są Wyspy Barlenga - najstarszy rezerwat przyrody w Portugalii.

 

Galeria zdjęć

https://drive.google.com/drive/folders/1UZNSKSh9-z1VzXG7tASWWnlw4U6oEYru?usp=sharing