Nauka leży u podstaw każdego postępu,

który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie.

Maria Skłodowska-Curie

 Rok 2016, to rok wyjątkowy dla polskiej literatury, czytelnictwa, kultury. Cały kraj, jak długi i szeroki, wspomina wybitnego pisarza, mistrza pióra, noblistę – Henryka Sienkiewicza.  170. rocznica urodzin oraz 100. śmierci literata to niepowtarzalna okazja do świętowania, do przypominania i utrwalania jego  dzieł.  Już w czasach sobie współczesnych uważany był za mistrza eposu,  niezrównanego stylistę, a wręcz „geniusza, który wcielił w siebie ducha narodu’’, który językiem literatury budował w zniewolonym narodzie ducha patriotyzmu i dumy narodowej.

Co działo się w tym szczególnym roku w naszej szkole?

 Uczestniczyliśmy w spotkaniach literackich „Wieczorki u Pana Henryka”, w czasie których młodzież czytała fragmenty z Trylogii ( „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Ogniem i mieczem”), zaś na początku września mieliśmy zaszczyt włączyć się w akcję Narodowego Czytania „Quo vadis” na rynku naszego miasta.  Na terenie szkoły, na korytarzach, w bibliotece i salach lekcyjnych, wyeksponowaliśmy gazetki  i tablice informacyjne nawiązujące do miejsc bliskich Sienkiewiczowi, odwołujące się do jego twórczości i osiągnięć. W bibliotece zgromadziliśmy i wystawiliśmy wszystkie dostępne dzieła, nawet te najstarsze, zabytkowe. Brakujące tytuły uzupełniliśmy przy okazji realizowania Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Rok sienkiewiczowski zamknęliśmy szkolnym konkursem czytelniczym  „Bitwy i starcia zbrojne w Trylogii Henryka Sienkiewicza”. Ze względu na zaplanowaną uroczystość ślubowania klas pierwszych i akademię poświęconą patronce szkoły, termin konkursu uległ przesunięciu z 14 na 21 listopada. Uczestnicy konkursu, po wyborze fragmentu zgodnego z hasłem przewodnim oraz przygotowaniu informacji wprowadzającej do tekstu, zaprezentowali się przed słuchaczami z klasy 2 AG i 3 G Liceum Ogólnokształcącego oraz jury, w skład którego weszły panie: Małgorzata Jędrzejewska, Monika Jasińska-Tomczak,  Dorota Urbańska-Majchrzak oraz gościnnie pani Dyrektor Jolanta Syska-Szymczak. Komisja konkursowa dokonała oceny wystąpień i wyłoniła laureatów. Zostali nimi:

Jakub Berliński z klasy 3 EFH Technikum – miejsce I

Adrian Zalewski z klasy 1 EI Technikum – II miejsce

Ewelina Cieślak z klasy 2 AG LO – III miejsce

Weronika Ciechomska z klasy 3 G LO – wyróżnienie.

 

Zwycięzcom gratulujemy.  Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi na najbliższym uroczystym apelu szkolnym. 

LOKALIZACJA

ul. Kowalska 5

sekretariat@zs2-gostynin.edu.pl

Design by: DiabloDesign.eu